To co wyróżnia firmę Galdabini od innych to fakt, że maszyny są produkowane w całości w jednej fabryce.
Większość producentów ogranicza się jedynie do składania maszyn wytrzymałościowych z gotowych komponentów. Dewizą firmy GALDABINI jest przekonanie, że kluczowe elementy muszą zostać wyprodukowane w jednej fabryce aby zapewnić pełną kompatybilność maszyny testującej.
Jako jeden z nielicznych producentów maszyn wytrzymałościowych, GALDABINI produkuje własne ekstensometry:
oraz uchwyty:
Jako wiodący producent Galdabini zapewnia dostawę wszystkich typowych części zamiennych dostępnych z magazynu.
Każda maszyna wyposażona jest w oprogramowanie LabTest. To nowoczesny, wielozadaniowy system. Aby się o tym przekonać można wypróbować wersję DEMO podczas spotkania. Oprogramowanie LabTest cechuje przejrzysta obsługa – żadne inne oprogramowanie testujące nie jest tak łatwe w obsłudze jednocześnie pozwalając na pracę z bardzo zaawansowanymi testami. Rozwój oprogramowania zapewnia 5 projektantów GALDABINI, którzy codziennie pracują nad wdrożeniem nowych funkcji i spełnieniem wszystkich wymagań.
Wykwalifikowany, autoryzowany serwis Technolutions zapewnia instalację na miejscu oraz szkolenie z obsługi maszyny. Wsparcie techniczne jest realizowane przez naszych inżynierów serwisu przez cały cykl życia maszyny.
Do maszyny wytrzymałościowej dostępna jest szeroka gama uchwytów dedykowanych dla każdej normy. Dodatkowo maszynę można doposażyć w ekstensometry (automatyczny, videoekstensometr) oraz komorę temperaturową do 350⁰C lub piec do 1200⁰C
Badanie polega na rozciąganiu próbki przy użyciu kontrolowanej siły aż do jej zerwania. W czasie próby rejestruje się zależność siły rozciągającej od przyrostu długości próbki. Właściwości, której możemy wyznaczyć dzięki maszynie wytrzymałościowej to:
Poniżej przykładowy wykres rozciągania dla stali o niskiej zawartości węgla oraz film pokazujący test statycznej próby rozciągania na maszynie wytrzymałościowej Quasar.
Próbki do badań opisuje każda z norm dotyczących rozciągania. Najpopularniejszą z nich jest norma ISO 6892. Do prób rozciągania używa się próbek obrabianych, okrągłych i płaskich oraz próbek w postaci odcinków materiału w stanie nieobrobionym.
Próbki okrągłe zakończone mogą być chwytami (główkami) cylindrycznymi, gwintowanymi lub dostosowanymi do uchwytów pierścieniowych. Wielkością podstawową tych próbek jest pole przekroju początkowego S0
Długość pomiarowa L0 części środkowej próbki, na której obserwuje się odkształcenia, jest obliczana z zależności:
Takie próbki do badań nazywane są proporcjonalnymi. Przyjęto, że wartość k=5.65. Jeżeli przekrój poprzeczny próbki do badań jest za mały, można przyjąć wyższą wartość k=11.3, lub zastosować nieproporcjonalną próbkę do badań.