Urządzenia dla inżynierii materiałów

Badania mechaniczne

W celu potwierdzenia lub określenia jakości różnych materiałów stałych poddaje się je badaniom mechanicznym. Do grupy takich badań zalicza się różne próby właściwości fizycznych materiałów, wśród których wyróżnia się między innymi badanie wytrzymałości na rozciąganie, twardości, udarności czy sprężystości. Wybór odpowiednich prób zależy od rodzaju materiału, z jakiego wykonany jest przedmiot oraz od jego przeznaczenia. Badania mechaniczne można zastosować do potwierdzania właściwości stali, metali, tworzyw sztucznych, gumy oraz materiałów syntetycznych.

Badania DT

Do badań mechanicznych należą badania DT (destructive testing), czyli rodzaj prób wytrzymałościowych, po których wykonaniu materiał ulega zniszczeniu. Na ich podstawie określane są parametry odkształcenia i wytrzymałości tworzywa. Realizacja badań DT prowadzi do trwałego uszkodzenia materiału, dlatego próby najczęściej wykonywane są na wyselekcjonowanych próbkach reprezentatywnych. Badania DT znajdują zastosowanie w przemyśle metalurgicznym do potwierdzania właściwości materiałów, ale również do oceny złączy spawalniczych, ich wytrzymałości i jakości. Dzięki próbom wytrzymałościowym możliwe jest wyeliminowanie błędów i wad spawalniczych, które mogą prowadzić do powstawania awarii docelowych wytworów.
W naszym laboratorium wykonujemy wszelkie badania mechaniczne DT z wykorzystaniem profesjonalnych sprzętów najwyższej technologii. Urządzenia dostępne w naszej ofercie dzielą się na:

Twardościomierze instrumentalne
Więcej
Twardościomierze klasyczne
Więcej
Testery zarysowań
Więcej
Tribometry
Więcej
Tribotouch
Więcej
Indenter Alemnis
Więcej
Maszyny wytrzymałościowe
Więcej
Maszyny zmęczeniowe
Więcej
Młoty udarnościowe
Więcej
Urządzenia do badania tłoczności blachy
Więcej