Firma CESARE GALDABINI posiada doświadczenie w testowaniu materiałów od 130 lat. Jest producentem młotów udarnościowych do testów Charpy’ego oraz Izoda. W zależności od rodzaju i wielkości próbek dostępne są różne wersje młota oraz wahadeł.
Młot jest wyposażony w panel dotykowy oraz barierę bezpieczeństwa z grubych paneli Lexan a elektrycznie blokowane drzwi uniemożliwiają ich otwarcie podczas trwania testu. Dodatkowo urządzenie zostało wyposażone w blokadę mechaniczną uruchamianą w przypadku awarii prądu. Urządzenie spełnia normy bezpieczeństwa ISO 13849-1, IEC 62061 oraz ISO 13849-1.
System został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa operatora, umożliwia ustawienie wszystkich operacji testowych z zewnątrz osłony. Pochylone płaszczyzny bariery kierują próbki po teście w jedno miejsce.
Młoty Galdabini wyróżnia zastosowanie najbardziej stabilnej konstrukcji dwukolumnowej młota, która zapewnia wysoką sztywność i wyklucza oddziaływanie sił statycznych, spowodowanych masą młota. Taka konstrukcja wydłuża czas pracy łożysk oraz zmniejsza siłę tarcia, dzięki czemu otrzymujemy dokładniejsze wyniki.
Młot można wyposażyć w system do archiwizacji próbek który umożliwia przechowywanie, zarządzanie, tworzenie statystyk oraz wystawianie certyfikatów testowych. Ponadto dane z łatwością wyeksportujemy do edytowalnej wersji pliku CSV.
Dodatkowo można zastosować zestaw oprzyrządowania do analizy dynamicznej zgodnej z ISO 14556. Pakiet oprogramowania oraz młot z tensometrycznym układem elektronicznym umożliwia rejestracje siły, z częstotliwością akwizycji 1 GHz, w odniesieniu do przemieszczenia lub czasu. Po teście umożliwia wyświetlenie wykresu rozkładu siły podczas badania próbki.
Zgodny z wymaganiami testu Charpy’ego według normy ISO 14556 i ASTM E2298.
Dodatkowo młot można wyposażyć w: wahadła, bijaki, systemy do centrowania próbek, czy akcesoria do preparatyki.
Próby udarowe są próbami dynamicznymi, określającymi zdolność materiału do przenoszenia gwałtownych obciążeń pod wypływem uderzeń. Charakteryzują one te własności mechaniczne materiału, których nie da się wyznaczyć przy pomocy prób statycznych.Najczęściej stosowanymi próbami udarowymi są:
Próbę udarności wykonuje się w celu dokonania oceny zachowania się materiału w warunkach sprzyjających kruchemu pękaniu, stworzonych w próbce obecnością karbu i dużą szybkością odkształcenia wywołaną dynamicznym działaniem siły oraz działaniem temperatury.
Powszechnie stosowana próba udarności polega na złamaniu jednym uderzeniem wahadłowego młota próbki z karbem, podpartej swobodnie na obu końcach.
Najczęściej stosowaną normą do wyznaczani audarności stali jest norma ISO 148
Standardowa próbka ma długość 55 mm i przekrój poprzeczny kwadratowy o boku 10mm. W połowie długości znajduje się karb. Rozróżnia się dwa rodzaje karbów. W kształcie litery U i V
Schemat działania młota przedstawiono na rysunku poniżej. Młot spadając z wysokości H (położenie wyjściowe) do najniższego położenia osiąga w nim maksymalną prędkość. W tym położeniu młot ma największą energię kinetyczną. Po zniszczeniu próbki reszta energii kinetycznej wychyla młot do położenia końcowego i przechodzi w energię potencjalną.
Po złamaniu próbki analizie poddaje się również jego przełom. Między wartością pracy złamania a rodzajem przełomu istnieje pewna zależność, dlatego też obserwacje przełomów uzupełniają wyniki próby, a ponadto dostarczają szereg dodatkowych informacji.Rozróżnia się trzy charakterystyczne rodzaje przełomów: