Osadzanie warstw atomowych (ALD) stanowi najlepszą barierą dla wilgoci. Dzięki ALD możliwe jest tworzenie cieńszych barier dla wilgoci, które blokują wilgoć lepiej niż powłoki osadzane innymi metodami. ALD oferuje jedyny sposób tworzenia zgodnych, ultracienkich powłok ochronnych na powierzchniach o skomplikowanych kształtach. ALD to także idealne rozwiązanie do zabezpieczania wrażliwych powierzchni.
Oto 3 przykłady barier zabezpieczających przed wilgocią z branży elektronicznej:
1. Enkapsulacja mikrowyświetlaczy OLED
Organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED), takie jak okulary VR, są wyjątkowo wrażliwe na tlen i wilgoć. Kapsułkowanie cienkowarstwowe jest uważane za najlepszą metodę ochrony tych urządzeń.
Ochrona wyświetlaczy OLED przed wilgocią jest jednym z najbardziej obiecujących, ale także jednym z najtrudniejszych zastosowań technologii barierowej przeciw wilgoci. Właśnie w tym kierunku zmierza przemysł elektroniczny: w kierunku elastycznych rozwiązań z elastycznymi wyświetlaczami. Beneq opracował enkapsulację OLED opartą na ALD już w 2009 roku i od tego czasu znalazł do niej coraz więcej aplikacji.
2. Bariera przeciw wilgoci na poziomie wafla dla diod LED
Poza OLED, wiele urządzeń, takich, jak LED, MEMS, RF, półprzewodniki III-V i czujniki obrazu CMOS – może wykorzystywać barierę wilgoci ALD na poziomie płytki.
Spójrzmy na przemysł LED jako przykład: Typowe zastosowania powłok ALD w branży LED obejmują powłoki barierowe dla wilgoci na poziomie płytek półprzewodnikowych po srebrne zabezpieczenia lusterek. Beneq od lat współpracuje z branżą LED, zarówno jako dostawca sprzętu, jak i partner serwisowy w zakresie optymalizacji procesów i produkcji powłok.
3. Bariera przeciw wilgoci dla półprzewodnikowych elementów mocy
W przypadku krytycznych komponentów i wrażliwej elektroniki celowym jest nakładanie wielu powłok ALD na kilku etapach procesu produkcyjnego. Na przykład, w przeciwieństwie do ochrony przed wilgocią na poziomie wafla, poziom wiórów chroni również boczne ścianki wióra przed wilgocią. Powłoka ALD nanoszona w kilku fazach lub na późniejszych etapach produkcji często zwraca się w trakcie całego okresu użytkowania w postaci oszczędności na konserwacji.