Badania naukowe wykazały, że miedź ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Dzięki urządzeniom marki Kolzer można ją nakładać na wszystkie powierzchnie za pomocą metody rozpylania (sputteringu).
Antybakteryjna powłoka z dodatkiem Cu, którą można rozpylać na powierzchniach, z którymi codziennie się kontaktujesz, pozwala ograniczyć przenoszenie koronawirusa (Covid-19).
Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Southampton w Wielkiej Brytanii ten metal ma właściwości antybakteryjne. „W tym artykule wykazaliśmy, że zastosowanie przeciwdrobnoustrojowych powierzchni kontaktowych z miedzi może nie tylko zakłócić łańcuch zanieczyszczeń, ale także aktywnie zmniejszyć ryzyko rozwoju oporności na antybiotyki” – powiedział profesor Bill Keevil, szef CORDIS na wydziale Zdrowia Środowiskowego Uniwersytetu w Southampton. Pod warunkiem, że środowiska krytyczne będą odpowiednio czyszczone miedź może być stosowana jako ważne narzędzie w walce z patogenami.
Klamki do drzwi i okien, poręcze, włączniki światła i przyciski windy, żeby wymienić tylko kilka, są elementami, których najczęściej dotykamy. Szczególnie w tym wyjątkowym okresie, ale nie tylko, konieczne jest ich ciągłe odkażanie, co zaleca OMS w najnowszej wersji dokumentu „Wskazania dotyczące warunków sanitarnych w środowisku wewnętrznym w celu zapobiegania przenoszenia SARS -COV 2”. W każdym razie, jak już wspomniano, antybakteryjna powłoka Cu pozwala dodatkowo zmniejszyć ryzyko przeniesienia Covid-19.
Z tego powodu Kolzer przyczynia się do stawienia czoła zagrożeniu, które dotyka cały świat. W jaki sposób? Zapewnienie umiejętności i maszyn do próżniowego osadzania nanocząstek miedzi na powierzchniach, z którymi codziennie się kontaktujesz.
„Urządzenia Kolzer pozwalają zastosować antybakteryjną powłokę miedzianą przy użyciu techniki rozpylania – wyjaśnił Antonio D’Esposito, dyrektor Kolzer. Proces ten jest szybki, tani, a przede wszystkim przyjazny dla środowiska. W rzeczywistości przetwarzanie odbywa się w próżni, co pozwala na osadzanie metalu na dowolnej powierzchni z wysoką wydajnością, jednorodnością i funkcjonalnością”.
Obecnie dostępnych jest 6 reaktorów przemysłowych do testów i prób w siedzibie głównej w Cologno Monzese – Mediolan.
„Chociaż Kolzer to rzeczywistość międzynarodowa, jesteśmy bardzo przywiązani do naszych początków – podsumował D’Esposito – i właśnie z tego powodu chcemy przyczynić się do stawienia czoła temu kryzysowi zdrowotnemu”.