Mikroskopia sił atomowych (AFM) lub mikroskopia ze skanującą sondą (SPM) jest wysokorozdzielczą metodą obrazowania i pomiaru struktur powierzchni, umożliwiającą odwzorowanie płaszczyzny w trzech wymiarach, a także pozwalającą na mapowanie szeregu właściwości z bardzo wysoką rozdzielczością w płaszczyźnie oraz zdolnością do pomiaru stopni atomowych w osi Z. Poprzez implementację różnego rodzaju trybów pracy jak i typów sond pomiarowych, mikroskopia sił atomowych umożliwia mapowanie właściwości mechanicznych, elektrycznych, magnetycznych, a nawet przewodnictwa cieplnego. Metoda ta znajduje szerokie zastosowanie w obrazowaniu powierzchni próbek zarówno przewodzących elektrycznie, jak i nieprzewodzących. Ponadto, istnieje możliwość obrazowania próbek w różnych środowiskach pracy w tym: w powietrzu, w próżni, w cieczy (np. w roztworze elektrochemicznym) lub w atmosferze gazowej.
Odwzorowanie struktury powierzchni jak i jej własności odbywa się za pomocą mikrosondy pomiarowej, wykonanej najczęściej z krzemu luz azotku krzemu, oddziałującej z powierzchnią w próbki za pomocą niewielkiego ostrza o średnicy od 1 do kilku lub kilkudziesięciu nanometrów (10-9m).
Tryb True Non-ContactTM jest unikalną techniką pomiarową, która przy niezależnym układzie skanowania osi Z, pozwala na znaczne zmniejszenie poziomu interakcji ostrza skanującego z powierzchnią, przez co zmniejsza się zużycie ostrza, a tym samym utrzymuje się rozdzielczość obrazowania powierzchni na najwyższym poziomie przez długi okres czasu.
Tryb PinPointTM - umożlwiający wysokorozdzielcze obrazowania właściwości mechanicznych takich jak: moduł sprężystości, deformacja, siły adhezji, energia adhezji, rozproszenia, oraz sztywności. Ponadto to tryb ten może zostać rozszerzony o następujące techniki umożliwiające pomiar właściwości elektrycznych bądź di-elektrycznych, takich jak: przewodnictwo, rezystancja rozproszona czy właściwości piezoelektryczne:
Scanning Ion Capacitance Microscpy (SICM) – mikroskopia z użyciem szklanej nano-pipety wypełnionej elektrolitem, umożliwiającej obrazowanie delikatnych struktur w roztworze elektrolitycznym.
Oprogramowanie SmartScan oraz XEI
Oprogramowanie SmartScan dostępne we wszystkich mikroskopach Park Systems, pozwala na szybką i łatwa i kontrolę procesu obrazowania. Już za pomocą trzech kliknięć można uzyskać wysokiej jakość skany, nie posiadając przy tym bogatego doświadczenia w pracy z mikroskopem.
Modele mikroskopów:
W naszej ofercie znajdują się modele mikroskopów sił atomowych firmy Park Systems mające zastosowanie w nauce oraz przemyśle. Są to modele dedykowane zarówno do małych próbek, takie jak: NX7, NX10, NX12, FX40 jak i modele mikroskopów przeznaczone do obrazowania podłoży krzemowych o średnicy 150mm, 200mm a nawet 300mm: NX20 lite, NX20, NX20 300mm.
Oprócz tego, jesteśmy w stanie Państwu zaoferować mikroskop sił atomowych zintegrowany ze spektrometrem IR (Park NX-IR), a także moduł mikroskopu sił atomowych opracowanych przez firmę Nenovision przeznaczony do integracji ze skaningowym mikroskopem elektronowym.
Najnowszy, zautomatyzowany mikroskop sił atomowych firmy Park Systems, oferujący innowacyjne rozwiązania, umożliwiające jeszcze łatwiejszą, szybszą i bardziej produktywną pracę przy obrazowaniu próbek. Zastosowane rozwiązania upraszczają proces obrazowania próbki do zaledwie kilku kroków.
W przypadku FX40 procesy związane z przygotowaniem mikroskopu do pracy, takie jak:
odbywają się automatycznie nie wymagają manualnej ingerencji ze strony użytkownika.
Operator musi jedynie wybrać miejsce na próbce i rozpocząć obrazowanie.
Mikroskop FX40 oferuje ponadto:
Zastosowania:
Mikroskop sił atomowych o uniwersalnym zastosowaniu i bardzo dobrych parametrach, umożliwiający pracę w wielu technikach pomiarowych, zarówno tych podstawowych jak i zaawansowanych, a jednocześnie przystępny cenowo dzięki czemu jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla laboratoriów i jednostek badawczych, posiadających ograniczony budżet.
XY: 50um x 50um (opcjonalnie 10um x 10um lub 100um x 100um)
Z: 15um (opcjonalnie 30um).
Zastosowania:
Wysokiej klasy, uniwersalny mikroskop sił atomowych o wszechstronnych zastosowaniach oferujący pełnię możliwości badawczych.
- Zastosowania:
Uniwersalny mikroskop sił atomowych przeznaczony do obrazowania topografii jak i właściwości mechanicznych, magnetycznych oraz termicznych. Unikalną cechą mikroskopu jest dodatkowe oprzyrządowanie umożliwiające prowadzenie eksperymentów elektrochemicznych, takich jak:
Konstrukcja mikroskopu zintegrowana z mikroskopem optycznym, dzięki czemu możliwe jest obrazowanie przezroczystych próbek biologicznych m.in. w szalce Petri’ego lub na szkiełku mikroskopowym.
Zastosowania:
Na wyposażeniu mikroskopu dostępne są akcesoria umożliwiające prowadzenie badań przeżyciowych z wymianą buforu lub gazów, w kontrolowanej temperaturze.
NX20 to seria mikroskopów sił atomowych z dużym stolikiem, pozwalająca na obrazowanie m.in. podłoży krzemowych 150 – 300mm. W skład serii NX20 wchodzą:
Oprócz inspekcji podłoży krzemowych o średnicy do 300mm (NX20 300mm), mikroskopy sił atomowych serii NX20 oferują pełnię możliwości pomiarowych oraz wydajność pracy znaną ze wszystkich mikroskopów serii NX. Dodatkowo w mikroskopie NX20 300mm dostępne jest oprogramowanie SmartScan z automatycznym tworzeniem receptur, pozwalających na wykonywanie serii pomiarów przy minimalnym udziale operatora.
NX-Hivac to w pełni funkcjonalny mikroskop sił atomowych umożliwiający obrazowanie próbek w środowisku próżniowym. Stanowi on idealne rozwiązanie przy badaniach właściwości elektrycznych materiałów , w szczególności wrażliwych na kontakt z powietrzem, takich jak podatne na utlenianie półprzewodniki lub półprzewodniki organiczne. Zastosowany układ pomp (w tym pompy turbomolekularnej) oraz komory próżniowej pozwala na uzyskanie próżni rzędu 10-5 torra w czasie ok. 5 min. Oprogramowanie Hivac Manager pozwala na monitorowanie próżni w komorze oraz wentylowanie komory w łatwy i czytelny sposób. Mikroskop został wyposażony w stolik magnetyczny pozwalający na umocowanie jednocześnie 5 próbek o średnicy 10mm lub jednej próbki o średnicy 50mm.
Mikroskop sił atomowych NX-Hivac wyposażony został we wszystkie rozwiązania znane z pozostałych modeli serii NX takie jak:
Oprócz tego głowica mikroskopu posiada zmotoryzowaną regulację układu fotodetektora w osi Z dzięki czemu istnieje możliwość regulacji ustawień bez konieczności każdorazowego wentylowania komory próżniowej.
Seria Park NX-IR łączy w sobie możliwości obrazowania próbek za pomocą mikroskopu sił atomowych przy jednoczesnym charakteryzowaniu właściwości chemicznych za pomocą spektroskopii IR. Zasada działania mikroskopu oparta jest na opracowanej przez firmę Molecular Vista metodzie PiFM (Photo-Inducted Force Microscopy), wykorzystującej pomiar interakcji mechanicznych wynikających zarówno z oddziaływań krótko-zasięgowych umożliwiających obrazowanie topografii powierzchni jak i oddziaływań mechanicznych powstających poprzez foto-indukcję bliskiego pola. Mikroskop Park NX-IR pozwala zarówno na obrazowanie topografii jak i obrazowanie widm IR w wysokiej rozdzielczości, co umożliwia jeszcze dokładniejszą analizę chemiczną próbki. Widma IR uzyskane za pomocą mikroskopu Park NX-IR zachowują tym samym, ścisłą korelację z widmami uzyskanymi za pomocą konwencjonalnej spektroskopii FTIR. Metoda umożliwia detekcję materiałów na określonych głębokościach poprzez analizę pasm bocznych widma oscylacji.
Mikroskop Park NX-IR R300 stanowi zintegrowane rozwiązanie dedykowane dla podłoży krzemowych do 300mm. Łączy on w sobie mikroskop sił atomowych NX20 300mm wraz ze spektrometrem IR firmy Molecular Vista. Dzięki takiemu połączeniu istnieje możliwość charakteryzacji chemicznej, mechanicznej oraz topografii podłoży półprzewodnikowej z rozdzielczością lateralną <10 nm, dzięki użyciu bezkontaktowego trybu pracy.
Moduł mikroskopu sił atomowych instalowany wewnątrz komory skaningowego mikroskopu elektronowego, pozwalający na jednoczesne obrazowanie przy użyciu mikroskopu sił atomowych jak i mikroskopii SEM.
Kompatybilność z mikroskopami SEM, m.in.: Thermo Fischer Scientific, TESCAN, ZEISS, Hitachi, JEOL.
Techniki pomiarowe:
Typowa konfiguracja mikroskopu NenoVision LiteScope AFM-in-SEM: