OXFORD INSTRUMENTS
CVD, Chemical Vapour Deposition, czyli chemiczne osadzanie z fazy gazowej to proces nakładania powłok. Metoda polega na rozpyleniu substratów do nakładania powłoki, które następnie osadzają się na podłożu, na którym zachodzą reakcje chemiczne pozwalające pokryć przedmiot cienką warstwą materiału. Proces odbywa się w warunkach wysokiej temperatury dochodzącej nawet do 1100oC.
Utworzenie powłoki na powierzchni przedmiotów zwiększa ich trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak zarysowania i tarcie oraz chroni je przed korozją. Te właściwości sprawiły, że jest to metoda chętnie wykorzystywana w przemyśle obróbki metali do powlekania narzędzi skrawających i przeznaczonych do obróbki plastycznej oraz w przemyśle elektronicznym.
Wyróżnia się kilka technik chemicznego osadzania warstw z fazy gazowej, są to metody tradycyjne i wspomagane. Metody tradycyjne odbywają się w warunkach ciśnienia atmosferycznego lub obniżonego do 10-500 hPa. Wymagają najwyższej temperatury, bowiem powierzchnie powlekane rozgrzewane są od 900 do 1100oC. Metody wspomagane to nowoczesne sposoby chemicznego osadzania warstw, wyróżnia je przede wszystkim możliwość wykonania procesu w niższych temperaturach. Pozwala to powlekać przedmioty, które nie mogą być poddane obróbce metodami tradycyjnymi.
Nanofab jest narzędziem dedykowanym do osadzania CVD / PECVD nanomateriałów 1D, 2D i heterostruktur. Nanofab zapewnia wysoką wydajność wzrostu nanomateriałów z aktywacją katalizatora in situ i rygorystyczną kontrolą procesu.