zbudowany jest z soczewki czołowej o ogniskowej rzędu kilku milimetrów, oraz zespołu soczewek korygujących wady układów optycznych (im większe powiększenie i lepsza korekcja, tym więcej soczewek) umieszczonych wspólnie współosiowo w metalowym korpusie zakończonym gwintem. Wytwarza on powiększony obraz pośredni we wnętrzu mikroskopu. Obiektyw jest najważniejszą częścią całego mikroskopu i to właśnie od jego jakości zależy obraz końcowy widziany przez oko ludzkie w okularze lub zarejestrowany przez kamerę.
Obiektywy suche i immersyjne
Obiektywy suche – są to obiektywy gdzie przestrzeń między soczewką czołową a szkiełkiem nakrywkowym (bądź innym materiałem) jest wypełniona powietrzem. Maksymalna apertura numeryczna NA takiego obiektywu wynosi 1, jednak w praktyce nie przekracza 0.95. Większość obiektywów o powiększeniach 40x i mniejszych są produkowane jako suche (wyjątek stanowią obiektywy specjalnego przeznaczenia).
Obiektywy imersyjne – są to obiektywy gdzie przestrzeń między soczewką czołową a szkiełkiem nakrywkowym (bądź innym materiałem) jest wypełniona cieczą imersyjną. Dzięki zastosowaniu cieczy o większym współczynniku załamania światła niż powietrze można uzyskać większą aperturę całego obiektywu: NA > 1.
Najczęściej jako ciecze imersyjne stosowane są:
woda destylowana n = 1,333 (przy 20 °C – i dalej dla reszty cieczy), max. wartość NA = 1.20,
gliceryna – n = 1,472, NA = 1.30,
olej parafinowy – n = 1,480, NA = 1.33,
olejek cedrowy – n = 1,515, NA = 1.40,
anizol – n = 1,516, NA = 1.40,
α-monobromonaftalen – n = 1,658, NA = 1.53,
jodek metylenu – n = 1,740, NA = 1.60.
Zakres powiększeń
Powiększenie jest obok apertury jednym z podstawowych parametrów obiektywu mikroskopowego. To od niego zależy ile szczegółów zdołamy dostrzec w badanej próbce. Dobór powiększeń nie jest całkiem przypadkowy, leczy oparty na tzw. znormalizowanym ciągu powiększeń stosowanym w optyce instrumentalnej.
W praktyce najczęściej stosowane są obiektywy o powiększeniach:
1x, 2,5x, 4x, 5x, 6,3x, 10x, 16x, 20x, 40x, 50x, 63x, 100x, 125x (rzadko) obiektywy do 40x głównie suche, 50x i 63x zarówno jako suche i imersyjne, 100x i 125x wyłącznie jako imersyjne.
Obiektywy mikroskopowe dzielimy na:
obiektywy o małym powiększeniu ≤ 10x,
obiektywy o średnim powiększeniu >10x, ale ≤ 40x,
obiektywy o dużym powiększeniu > 40x.
Należy pamiętać, że:
wraz ze wzrostem powiększenia maleje odległość robocza,
wraz ze wzrostem powiększenia rośnie NA i rozdzielczość,
wraz ze wzrostem powiększenia maleje głębia ostrości, oraz ilość wpadającego światła do obiektywu – wynika to głównie z coraz to mniejszej średnicy soczewki czołowej przy zwiększaniu się powiększenia
Obiektyw – cechy charakterystyczne
Obiektyw może być odpowiedzialny zarówno za powiększanie jak i pomniejszanie obrazu. Najczęściej charakteryzowany jest przez poniższe parametry: • powiększenie • aperturę numeryczną • odległość roboczą
Na korpusie obiektywu możemy znaleźć wiele istotnych informacji dotyczących m.in.: powiększenia, apertury numerycznej, długości tubusu w milimetrach, a także (nie zawsze podawaną) rekomendowaną grubość szkiełka nakrywkowego w milimetrach.
Obiektyw Leica
∞/-/A N PLAN 10x/0.25 BD ∞/0/D N PLAN 50x/0.75 BD ∞/0.17/D PL FLUOTAR 50x/0.80 ∞/0/C PL APO 50x/0.90
∞ = korekcja do nieskończoności – /0 = korekcja szkiełka nakrywkowego (gr. 0.17), kor.(0-2) A = pozycja pryzmatu ICR prism position (B, D, E) PL APO = rodzaj i jakość optyki (Hi Plan, N Plan, Plan Fluotar, Plan Apo) L / H = wydłużony obszar roboczy / do zast. z podgrzewaną platformą 50x = powiększenie 0.90 = apertura numeryczna BD = jasne/ciemne pole PH = kontrast fazowy
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.