Leica Microsystems

Mikroskopy stereoskopowe

Mikroskopy stereoskopowe to rodzaj mikroskopów, w których obraz dochodzący do każdego oka jest inny, a obserwator postrzega obraz przestrzenie (trójwymiarowo). Jest to możliwe dzięki dwóm czynnikom. Pierwszym z nich jest fakt, iż światło w mikroskopach stereoskopowych biegnie dwoma niezależnymi torami optycznymi, w których każdy przedstawia obraz z inny sposób. Drugim są niesamowite zdolności naszego mózgu, który przekształca te dwa różne obrazy w jeden charakteryzujący się wrażeniem przestrzenności i jednocześnie dużą głębią ostrości.

Tory optyczne

W zależności od konstrukcji torów optycznych tego rodzaju mikroskopów, dzieli się je na systemy: Greenough oraz CMO (Common Main Objective). Główną różnicą, pomiędzy tymi systemami, jest fakt, iż w konstrukcji CMO tory optyczne biegną w sposób równoległy, a w konstrukcji Greenough pod kątem w zakresie 10-12°. Ten fakt sprawia, iż obiektywy o konstrukcji CMO mają możliwość rozbudowy o różne akcesoria.

Dlaczego warto korzystać z mikroskopów stereoskopowych Leica?

Mikroskopy stereoskopowe Leica umożliwiają obserwację, analizę i dokumentowanie próbek w dwóch i trzech wymiarach. Jest to możliwe, dzięki połączeniu wyraźnego oświetlenia LED, wysokowydajnego aparatu cyfrowego i łatwego w użyciu oprogramowania Leica Application Suite. Bez względu na to, czy potrzebujesz mikroskopów stereoskopowych do badań na skalę przemysłową, laboratoryjną czy do zastosowań edukacyjnych, mikroskopy stereoskopowe Leica zapewnią dostosowane do Twoich potrzeb rozwiązania. Identyfikujemy potrzeby klientów i pomagamy znaleźć rozwiązania, których potrzebują. Dzięki modułowej konstrukcji mikroskopów stereoskopowych możemy dostarczyć rozwiązanie dostosowane dla każdego możliwego zastosowania. To co Nas wyróżnia na tle konkurencji to technologia FusionOptics™.

Technologia FusionOptics™

Mikroskop stereoskopowy z technologią FusionOptics posiada dwie wiązki światła. Jedną wiązka zapewnia obraz o najwyższej możliwej rozdzielczości (prawy tor optyczny), a druga obraz o maksymalnej głębi ostrości (lewy tor optyczny). Ludzki mózg łączy oba obrazy w jeden wyraźny obraz 3D. FusionOptics umożliwia uzyskanie zarówno doskonałej rozdzielczości, jak i maksymalnej głębi ostrości, zapewniając perfekcyjne odwzorowanie 3D niezależnie od powiększenia!

Odtwórz wideo

Mikroskopy stereoskopowe typu Greenough

csm_leica-ez4-w_e7c3878259

EZ4 (wersja W i E)

Leica_S-Series_all-01_16

Seria S (wersje i, D, E oraz APO)

csm_Leica_A60_Industrial-Steromicroscope_list_small_2abfd0e1ab

A60 (wersja S i F)

Mikroskopy stereoskopowe typu CMO

image-7

Seria M (M50 M60 i M80)

image-8

Seria M (M125 C, M165 C, M205 C i A)

Mikroskopy makroskopowe

csm_Leica_Z16_APO_Manual-Macroscope_list_3169c2f10f

Z16 APO

Potrzebujesz informacji?

Zostaw swój kontakt, odezwiemy się
EZ4 (wersja W i E)

Edukacyjne mikroskopy stereoskopowe Leica EZ4 są kompaktowe, wytrzymałe i zaprojektowane do obsługi przez uczniów. Nie wymagają dodatkowych czynności związanych z montażem lub demontażem pojedynczych części. Aby mikroskop był gotowy do użycia wystarczy umieścić go na solidnym stole i podłączyć przewód zasilający. Użytkowanie mikroskopu stereoskopowego EZ4 jest szybkie, nieskomplikowane i nie wymaga długich prac przygotowawczych.

Dzięki zastosowaniu optyki Greenough EZ4 pozwala na uzyskania doskonałej głębi ostrości przy zachowaniu dużej odległości roboczej. Mikroskop stereoskopowy Leica EZ4 z systemem zoom 4.4:1 dedykowany jest do rutynowych obserwacji w szkołach i uczelniach wyższych. Wyposażony w system oświetleniowy LED z trójpozycyjnym modułem umożliwia obserwację różnorodnych obiektów w zmiennych warunkach oświetleniowych. Wodoszczelny przełącznik membranowy odpowiadający ze sterowanie oświetleniem jest zintegrowany z podstawą. Temperatura barwowa światła dziennego pozostaje stała po przyciemnieniu i przez cały okres użytkowania. Kolory są wiernie odwzorowane, a wrażliwe na temperaturę mikroorganizmy i rośliny podczas obserwacji nie ulegają uszkodzeniu, ponieważ diody LED nie nagrzewają się. Dodatkowo statyw umożliwia obserwację w świetle przechodzącym i odbitym.

Mikroskop stereoskopowy Leica EZ4 w wersjach W oraz E posiada zintegrowaną 5-megapikselową kamerę CMOS i możliwość przesyłania danych za pomocą modułu Wi-Fi. Leica EZ4 W i E oferuje ekonomiczne, zintegrowane rozwiązanie do przeglądania obrazów na żywo w wysokiej rozdzielczości (HD). Kompletny system pozwala użytkownikowi przeglądać próbki na ekranie jak i przez okulary, z połączeniem komputerowym lub bez niego, co zapewnia wszechstronne możliwości pracy. Całość jest bardzo prosta w obsłudze. Użytkownik może używać automatycznych ustawień przy robieniu zdjęć, a otrzymane zdjęcia mogą być zapisywane na karcie SD umieszczonej w mikroskopie lub przesyłane za pomocą modułu Wi-Fi bezpośrednio na urządzenia mobilne.

image-3

Użytkownicy mogą łączyć się z Leica EZ4 W za pomocą własnego wewnętrznego sygnału Wi-Fi, w trybie Wi-Fi lub za pośrednictwem sieci w trybie Ethernet.

image-4

Leica EZ4 E wykorzystuje wyłącznie sieć punktów dostępu danej placówki (WLAN lub LAN), aby umożliwić użytkownikom podłączenie do mikroskopu. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli nie chcesz dodawać dodatkowych punktów dostępu Wi-Fi do swojej sieci.

Seria S (wersje i, D, E oraz APO)

Największą zaletą serii S9 jest unikalna technologia FusionOptics™ firmy Leica. Dzięki tej technologii mikroskopy z serii S9 łączą większą głębię ostrości z maksymalną rozdzielczością. Co więcej, nie ma potrzeby ponownego ustawiania ostrości, aby zobaczyć wszystkie szczegóły w wysokości do 12 mm. Brak konieczności ustalania ostrości co kilka mm? Dzięki technologii FusionOptics™ operatorzy mikroskopów doświadczą bardziej naturalnej percepcji, dzięki czemu będą mogli pracować wydajniej i oszczędzić do 20% czasu!

Stereomikroskop bez FusionOptics™ Mikroskop S9 z FusionOptics™

Seria S oferuje duże powiększenie do 55x w połączeniu z dużym zakresem zoomu 9:1Kąt widzenia mikroskopu wynoszący 35° pozwala na naturalną postawę głowy i pomaga zapobiegać zmęczeniu operatora. W przypadku powtarzających się zadań zoom z systemem zapadkowym click-stop zapewniają powtarzalne i niezawodne wyniki niezależnie od operatora. Odległość robocza 122 mm pozwala na wygodną pracę precyzyjnymi narzędziami pod mikroskopem, a także ułatwia dbanie o osprzęt. Optyka skorygowana apochromatycznie zapewnia działanie bez aberracji chromatycznej.

Wersja S9 dostępna jest w 4 wersjach o symbolach E, D, i oraz APO.

 • S9 E do kontroli analogowych (bez kamery)
 • S9 D z portem do dokumentacji (z możliwością dołączenia kamery)
 • S9 i ze zintegrowaną kamerą do udostępniania zdjęć cyfrowych
 • S APO z 80-krotnym powiększeniem dla łatwego przesiewania i sortowania

Produktem, który powinien Państwa najbardziej zainteresować jest mikroskop Leica S9 i. Dla większej wygody dzielenia się wynikami oraz prowadzenia dokumentacji Leica S9 i z zintegrowanym aparatem 10 MP umożliwia cyfrowe wyświetlanie obrazów z prędkością do 35 klatek na sekundę na komputerze PC, monitorze HD lub urządzeniu mobilnym. Łatwe zarządzanie zdjęciami i dokumentacją jest możliwe dzięki programowi LAS lub dla bardziej wymagających użytkowników LAS X. Drugi z nich umożliwia pomiary szeregu wartości, wśród których wyróżnić można odległość, długość czy kąt pomiędzy punktami. Istnieje możliwość podłączenia mikroskopu do sieci Ethernet komputera dzięki portowi USB lub do monitora dzięki portowi HDMI.

Zastosowania:

 • Podzespoły w elektronice
 • Mechanika precyzyjna
 • Branża Automotive
 • Tworzywa sztuczne
 • Medycyna sądowa
 • Produkcja urządzeń medycznych
A60 (wersja S I F)

Mikroskopy stereoskopowe A60 idealnie nadają się do zwiększenia wydajności i poprawy jakości produkcji. Optymalna widoczność badanych produktów i komponentów, możliwość łatwej obróbki podzespołów to wszystko umożliwia analiza mikroskopem Leica serii A60. Dzięki zaawansowanej i precyzyjnej optyce Leica, praca z mikroskopem jest znacznie szybsza i wygodniejsza. Mikroskop stereoskopowy Leica A60 jest idealnym rozwiązaniem na długie okresy użytkowania, może być używany intuicyjnie i szybko można dostosować go do różnych użytkowników. Jest to możliwe dzięki ergonomicznemu wzornictwu mikroskopu zwiększającemu komfort i wygodę pracy. To kolejno przekłada się na zwiększenie wydajności obserwacji czego efektem może być wyższa jakość produktu końcowego.

W porównaniu z konwencjonalnymi mikroskopami stereoskopowymi, także mikroskopy Leica A60 zapewniają większą głębie ostrości i pole widzenia, dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii Leica FusionOptics™.

Mikroskop stereoskopowy Leica A60 jest wyposażony w jasny, jednolity oświetlacz pierścieniowy LED oraz demontowalny dyfuzor. Najważniejszą cechą oświetlacza pierścieniowego jest emisja światła podobnego do światła dziennego, które odpowiada postrzeganiu przez ludzkie oko neutralnej bieli. Dzięki temu możliwa jest jednakowa identyfikacja szczegółów oraz defektów badanej próbki w różnych kolorach.

W zależności od potrzeb użytkownik może wybrać pomiędzy dwoma modelami różniącymi się stojakami: Leica A60 F wyposażony jest w elastyczne ramię umożliwiające maksymalną swobodę ruchu. Leica A60 S wyposażona jest w obrotowe regulowane ramię zapewniające wysoką stabilność pomiarów. Oba modele są idealne do oglądania dużych próbek podczas długotrwałej pracy przy stole roboczym.

Zastosowanie:

 • kontrola jakości,
 • mechanika precyzyjna,
 • prace naprawcze.
Seria M (M50 M60 i M80)

Modułowe mikroskopy stereoskopowe serii M firmy Leica są właściwym wyborem do codziennej kontroli jakości i jej dokumentacji zapewniając wiarygodność i powtarzalność wyników.

Mikroskopy serii M zostały zaprojektowane w taki sposób, aby odpowiedzieć na potrzeby operatorów pracujących w laboratoriach lub na produkcji. Wszystkie elementy sterujące mikroskopów stereoskopowych Leica zapewniają najwyższy komfort użytkownika, skutecznie zwalczając napięcie mięśniowe i zmęczenie. Możliwość dopasowania tubusu do wzrostu użytkownika jest kluczowa dla wygodnej i zdrowej pracy z mikroskopem. Używanie tubusu o zmiennym kącie obserwacji próbki, takiego jak nowy tubus ergobinokularowy Leica Microsystems, pozwala na uzyskanie odpowiedniej pozycji do pracy za pomocą jedynie kilku prostych ruchów nadgarstka. Optyka parafokalna pozwala utrzymać ostrość próbki na wszystkich poziomach powiększenia.

Poszczególne modele serii M odpowiadają ich wartościom zoom. W modelu Leica M50 o wartości zoom 5:1 stałe kroki powiększeń umożliwiają wykonywanie powtarzalnych pomiarów oraz fotografowanie próbek w identycznych warunkach. Mikroskopy stereoskopowe Leica M60 i M80 o wartościach zoom odpowiednio 6:1 oraz 8:1 mogą być używane w szerokim zakresie rutynowych zastosowań, a duża odległość robocza (do 303 mm) i doskonała moc obrazowania pokazują najdrobniejsze szczegóły na dużych próbkach bez zmniejszania pola widzenia. Dla wszystkich trzech modeli mikroskopów dostępna jest szeroka gama akcesoriów dodatkowych. Niezależnie od tego, czy praca wymaga różnorodnych typów oświetlenia, szerokiego wachlarza obiektywów czy kolumn – Leica Microsystems ma rozwiązanie na każdą okazję!

Mikroskopy stereoskopowe Leica M50, M60 i M80 świetnie sprawdzą się w przemyśle elektronicznym do wizualnej kontroli dużych płytek obwodów drukowanych, czy powierzchni tłoków silnika pod kątem ich jakości podczas produkcji. Innym miejscem do zastosowania omawianych mikroskopów są laboratoria dentystyczne, w których opracowywane i testowane są implanty, korony dentystyczne i protezy w złożonych, czasochłonnych procesach. Jeżeli potrzebujesz systemu do kontroli z dużą odległością roboczą, łatwymi do odtworzenia ustawieniami to mikroskopy stereoskopowe M50, M60 oraz M80 powinny być Twoim wyborem!

Seria M (M125 C, M165 C, M205 C i A)

Jeżeli rozwiązania zaproponowane we wcześniejszych mikroskopach stereoskopowych serii M są niewystarczające, naprzeciw wychodzą ich „bracia” tj. M125 C, M165C, M205 C i A. Tak jak w poprzednich modelach ich numery odpowiadają ich wartościom zoom.

Głównym zaletami „starszych braci” z rodziny M są:

 • kodowany mikroskop umożliwiający dostarczanie skalibrowanych i powtarzalnych obrazów
 • sterowanie za pomocą panelu dotykowego, pedału nożnego lub kołowego;
 • w pełni apochromatyczna optyka dostarczająca możliwie najwyższa jakość obrazu,
 • łatwa obsługa i powtarzalność wyników dzięki ciągłemu cyfrowemu odczytowi powiększenia
 • moduł „Store and Recall” do łatwego przechowywania i wczytywania obrazów
 • oprogramowanie LAS X rozpoznające konfigurację mikroskopu z szeregiem modułów dodatkowych do wybrania umożliwiających pracę na otrzymanych zdjęciach

Mikroskopy serii M można dodatkowo wyposażyć w kamerę pracującą w jasnym polu. Jest ona dedykowana do zastosowań przemysłowych wspomaganych przez nowoczesne oprogramowanie. Dzięki dużej ilości możliwych konfiguracji mikroskop serii M można łatwo przekształcić w makroskop do pomiarów z prostym obrazowaniem 2D, czy działania bez aberracji chromatycznej.

Dużą zaletą serii M jest również zastosowanie obiektywów parfokalnych nie wymagających ponownego ustawiania ostrości przy ich zmianie, duży wybór soczewek do różnych aplikacji oraz automatyczne wykrywanie obiektywów przez oprogramowanie. Dzięki szerokiemu wyborowi obiektywów apochromatycznych możliwa jest zarówno korekcja koloru jak i płaskości. Ciągły zoom o szerokim zakresie zostanie z pewnością doceniony przez osoby obserwujące próbki pod różnymi powiększeniami. Warto zaznaczyć, że Leica M205 C to pierwszy na świecie mikroskop stereoskopowy, który zapewnia rozdzielczość optyczną rzędu 0,952 µm! Jest to możliwe dzięki zastosowaniu unikalnej technologii FusionOptics™ umożliwiającej uzyskanie wysokiej rozdzielczości z maksymalną głębią ostrości.

Wysoka powtarzalność wyników i możliwość rozróżniania drobnych szczegółów to domena mikroskopów serii M125 C, M165 C i M205 C i A. Kodowanie mikroskopowe przesyła zarówno powiększenie, jak i położenie przesłony w czasie rzeczywistym do oprogramowania. Kodowanie obrazów to inteligentny sposób na odtworzenie ustawień w celu łatwej dokumentacji i spójnego raportowania. Skala jest nakładana na obraz i dostosowywana do zmieniającego się powiększenia. Po zapisaniu obrazu kluczowe parametry systemu są wraz z nim zapisywane, a tym samym łatwo je przywołać w dowolnym momencie. Dzięki temu nawet niedoświadczony operator dostarczy odpowiedniej jakości wyniki!

Możliwe jest wyposażenie mikroskopów w kolorowe kamery fluorescencyjne do obrazowania w wysokiej rozdzielczości. Dzięki unikalnej technologii TripleBeam możliwe jest uzyskanie obrazów o wzmocnionym kontraście i wysyceniu jak również o lepszych parametrach ostrości. Jest to możliwe, dzięki rozdzieleniu drogi optycznej mikroskopu od wiązki oświetlenia fluorescencyjnego w korpusie. Mikroskopami stereoskopowymi serii M idealnymi do obserwacji preparatów fluorescencyjnych są M165FC, M205FA oraz M205FCA

Zastosowanie:

 • Produkcja urządzeń medycznych,
 • Kontrola półprzewodników,
 • Inżynieria materiałowa,
 • Mikro-technologia,
 • Kontrola mikroelektroniczna,
 • Światłowody.
Mikroskopy makroskopowe

Mikroskopy makroskopowe, w odróżnieniu od mikroskopów stereoskopowych umożliwiają obserwacje próbki tylko w 2D. Umożliwiają one jednak obserwacje próbek w 2D o powiększeniach i rozdzielczościach nie osiągalnych dla mikroskopów stereoskopowych (na chwilę obecną!).

W naszej ofercie dostępne są makroskopy serii Z: Z6 APO oraz Z16 APO oraz ich odpowiedniki w pełni zautomatyzowane tj. Z6 APO A oraz Z16 APO A

Leica Z6 APO to system w pełni apochromatyczny zapewniający znakomity kontrast, wierność kolorów oraz bogactwo szczegółów. Możliwe jest to dzięki powiększeniu w zakresie 7,1x – 45x (do 900x) przy imponującej rozdzielczości 351 lp/mm (do 702 lp/mm). Pojedyncza wiązka światła zapewnia obrazowanie bez paralaksy tj. efektu niezgodności różnych obrazów. Dodatkowym atutem jest możliwość obserwacji przez tubus o regulowanym kącie nachylenia 10° – 50°.

Modułowa konstrukcja umożliwia optymalną konfigurację pod wybrane aplikacje. Opcjonalnie zamocowana kamera cyfrowa do makroskopu Z6 APO zapewnia doskonałą jasność, a inspekcja wizualna odbywa się przez binokularowy tubus w linii optycznej mikroskopu.

Odległość robocza wynosząca 97 mm (dla obiektywu 1x) zapewnia komfort pracy, a wbudowana przesłona ułatwia otrzymanie odpowiedniej głębi ostrości. Dzięki szerokiej gamie dostępnych akcesoriów Leica Z6 APO nadaje się do zastosowania w wysokiej jakości stacji roboczej w laboratoriach testowych.

Zastosowania: stanowiska badawcze w laboratoriach, edukacja, przemysł i medycyna.

Z16 APO

Leica Z16 APO posiada zoom 16:1, w zakresie od 0,57x do 9,2x. W standardowej konfiguracji (apochromatyczny obiektyw 1x i okulary 10x) można obserwować obiekty przy powiększeniu w zakresie 7,1x – 115x  przy rozdzielczości 336 lp/mm.

Dla zadań takich jak powtarzalne pomiary i zdjęcia idealnym rozwiązaniem jest możliwość zapisania 13 pozycji click-stop zoom. Umożliwi to pomiar próbki „od ogółu do szczegółu”.

Zoom 16:1 jest również skuteczny, gdy używa się 5-krotnego obiektywu planapochromatycznego do całkowitego powiększenia do 2300 × i maksymalnej rozdzielczości 1500 lp/mm .

Dzięki odpowiednim stojakom, oświetleniu i systemom kamer Leica Z16 APO zapewnia precyzyjne wyniki analizy, pomiaru i przetwarzania obrazu.

System powiększania Leica Z16 APO jest zatem idealny do zadań wymagających maksymalnej precyzji, takich jak kontrola elementów istotnych dla bezpieczeństwa przez producentów podsystemów samochodowych i innych zastosowań inżynierii precyzyjnej, wyrównywanie i instalowanie światłowodów z dużą dokładnością, sprawdzanie materiałów półprzewodnikowych, rozróżnianie zdrowych i chorych komórek i wiele innych.

Obydwa modele są dostępne w wersji z w pełni zautomatyzowaną kolumną (odpowiednio Z6 APO A oraz Z16 APO A)!

Aplikacje

W budowie

Technolutions sp. z o. o.

Otolice 38

99-400 Łowicz

 

 

tel.: +48 606 440 718

e-mail: kontakt@technolutions.pl

Technolutions 2020 © wszelkie prawa zastrzeżone

badanie przyczepności powłok

Wyjątkowa oferta na zakup mikroskopu