Mikroskopy stereoskopowe

Mikroskopy stereoskopowe to rodzaj mikroskopów, w których obraz dochodzący do każdego oka jest inny, a obserwator postrzega obraz przestrzenie (trójwymiarowo). Jest to możliwe dzięki dwóm czynnikom. Pierwszym z nich jest fakt, iż światło w mikroskopach stereoskopowych biegnie dwoma niezależnymi torami optycznymi, w których każdy przedstawia obraz w inny sposób. Drugim są niesamowite zdolności naszego mózgu, który przekształca te dwa różne obrazy w jeden dający wrażenie przestrzenności i jednocześnie dużą głębią ostrości.

Tory optyczne w mikroskopach stereoskopowych

W zależności od konstrukcji torów optycznych w mikroskopach stereoskopowych dzieli się je na systemy: Greenough oraz CMO (Common Main Objective). Główną różnicą między nimi jest fakt, że w konstrukcji Greenough tory optyczne biegną pod kątem w zakresie 10-12°, a w konstrukcji CMO w sposób równoległy. Dzięki temu obiektywy o konstrukcji CMO umożliwiają rozbudowę o różne akcesoria.

Seria S (wersje i, D, E oraz APO)

Największą zaletą serii S9 jest unikalna technologia FusionOptics™ firmy Leica. Dzięki tej technologii mikroskopy z serii S9 łączą większą głębię ostrości z maksymalną rozdzielczością. Co więcej, nie ma potrzeby ponownego ustawiania ostrości, aby zobaczyć wszystkie szczegóły w wysokości do 12 mm. Brak konieczności ustalania ostrości co kilka mm? Dzięki technologii FusionOptics™ operatorzy mikroskopów doświadczą bardziej naturalnej percepcji, dzięki czemu będą mogli pracować wydajniej i oszczędzić do 20% czasu!

Seria S oferuje duże powiększenie do 55x w połączeniu z dużym zakresem zoomu 9:1Kąt widzenia mikroskopu wynoszący 35° pozwala na naturalną postawę głowy i pomaga zapobiegać zmęczeniu operatora. W przypadku powtarzających się zadań zoom z systemem zapadkowym click-stop zapewniają powtarzalne i niezawodne wyniki niezależnie od operatora. Odległość robocza 122 mm pozwala na wygodną pracę precyzyjnymi narzędziami pod mikroskopem, a także ułatwia dbanie o osprzęt. Optyka skorygowana apochromatycznie zapewnia działanie bez aberracji chromatycznej.

Wersja S9 dostępna jest w 4 wersjach o symbolach E, D, i oraz APO.

 • S9 E do kontroli analogowych (bez kamery)
 • S9 D z portem do dokumentacji (z możliwością dołączenia kamery)
 • S9 i ze zintegrowaną kamerą do udostępniania zdjęć cyfrowych
 • S APO z 80-krotnym powiększeniem dla łatwego przesiewania i sortowania

Produktem, który powinien Państwa najbardziej zainteresować jest mikroskop Leica S9i. Dla większej wygody dzielenia się wynikami oraz prowadzenia dokumentacji Leica S9i z zintegrowanym aparatem 10 MP umożliwia cyfrowe wyświetlanie obrazów z prędkością do 35 klatek na sekundę na komputerze PC, monitorze HD lub urządzeniu mobilnym. Łatwe zarządzanie zdjęciami i dokumentacją jest możliwe dzięki programowi LAS lub dla bardziej wymagających użytkowników LAS X. Drugi z nich umożliwia pomiary szeregu wartości, wśród których wyróżnić można odległość, długość czy kąt pomiędzy punktami. Istnieje możliwość podłączenia mikroskopu do sieci Ethernet komputera dzięki portowi USB lub do monitora dzięki portowi HDMI.

Zastosowania:

 • podzespoły w elektronice,
 • mechanika precyzyjna,
 • branża Automotive,
 • tworzywa sztuczne,
 • medycyna sądowa,
 • produkcja urządzeń medycznych.
A60 (wersja S I F)

Mikroskopy stereoskopowe A60 idealnie nadają się do zwiększenia wydajności i poprawy jakości produkcji. Optymalna widoczność badanych produktów i komponentów, możliwość łatwej obróbki podzespołów to wszystko umożliwia analiza mikroskopem Leica serii A60. Dzięki zaawansowanej i precyzyjnej optyce Leica, praca z mikroskopem jest znacznie szybsza i wygodniejsza. Mikroskop stereoskopowy Leica A60 jest idealnym rozwiązaniem na długie okresy użytkowania, może być używany intuicyjnie i szybko można dostosować go do różnych użytkowników. Jest to możliwe dzięki ergonomicznemu wzornictwu mikroskopu zwiększającemu komfort i wygodę pracy. To kolejno przekłada się na zwiększenie wydajności obserwacji czego efektem może być wyższa jakość produktu końcowego.

Technologia Leica FusionOptics™ to innowacyjne rozwiązanie, które zapewnia mikroskopom Leica A60 większą głębie ostrości i pole widzenia w porównaniu z konwencjonalnymi mikroskopami stereoskopowymi.

Mikroskop stereoskopowy Leica A60 jest wyposażony w jasny, jednolity oświetlacz pierścieniowy LED oraz demontowalny dyfuzor. Najważniejszą cechą oświetlacza pierścieniowego jest emisja światła podobnego do światła dziennego, które odpowiada postrzeganiu przez ludzkie oko neutralnej bieli. Dzięki temu możliwa jest jednakowa identyfikacja szczegółów oraz defektów badanej próbki w różnych kolorach.

W zależności od potrzeb użytkownik może wybrać pomiędzy dwoma modelami różniącymi się stojakami: Leica A60 F wyposażony jest w elastyczne ramię umożliwiające maksymalną swobodę ruchu. Leica A60 S wyposażona jest w obrotowe regulowane ramię zapewniające wysoką stabilność pomiarów. Oba modele są idealne do oglądania dużych próbek podczas długotrwałej pracy przy stole roboczym.

Zastosowanie:

 • kontrola jakości,
 • mechanika precyzyjna,
 • prace naprawcze.
Seria M (M80)

Modułowe mikroskopy stereoskopowe serii M firmy Leica są właściwym wyborem do codziennej kontroli jakości i jej dokumentacji zapewniając wiarygodność i powtarzalność wyników.

Mikroskopy serii M zostały zaprojektowane w taki sposób, aby odpowiedzieć na potrzeby operatorów pracujących w laboratoriach lub na produkcji. Wszystkie elementy sterujące mikroskopów stereoskopowych Leica zapewniają najwyższy komfort użytkownika, skutecznie zwalczając napięcie mięśniowe i zmęczenie. Możliwość dopasowania tubusu do wzrostu użytkownika jest kluczowa dla wygodnej i zdrowej pracy z mikroskopem. Używanie tubusu o zmiennym kącie obserwacji próbki, takiego jak nowy tubus ergobinokularowy Leica Microsystems, pozwala na uzyskanie odpowiedniej pozycji do pracy za pomocą jedynie kilku prostych ruchów nadgarstka. Optyka parafokalna pozwala utrzymać ostrość próbki na wszystkich poziomach powiększenia.

Poszczególne modele serii M odpowiadają ich wartościom zoom. W modelu Leica M50 o wartości zoom 5:1 stałe kroki powiększeń umożliwiają wykonywanie powtarzalnych pomiarów oraz fotografowanie próbek w identycznych warunkach. Mikroskopy stereoskopowe Leica M60 i M80 o wartościach zoom odpowiednio 6:1 oraz 8:1 mogą być używane w szerokim zakresie rutynowych zastosowań, a duża odległość robocza (do 303 mm) i doskonała moc obrazowania pokazują najdrobniejsze szczegóły na dużych próbkach bez zmniejszania pola widzenia. Dla wszystkich trzech modeli mikroskopów dostępna jest szeroka gama akcesoriów dodatkowych. Niezależnie od tego, czy praca wymaga różnorodnych typów oświetlenia, szerokiego wachlarza obiektywów czy kolumn – Leica Microsystems ma rozwiązanie na każdą okazję!

Mikroskopy stereoskopowe Leica M50, M60 i M80 świetnie sprawdzą się w przemyśle elektronicznym do wizualnej kontroli dużych płytek obwodów drukowanych, czy powierzchni tłoków silnika pod kątem ich jakości podczas produkcji. Innym miejscem do zastosowania omawianych mikroskopów są laboratoria dentystyczne, w których opracowywane i testowane są implanty, korony dentystyczne i protezy w złożonych, czasochłonnych procesach. Jeżeli potrzebujesz systemu do kontroli z dużą odległością roboczą, łatwymi do odtworzenia ustawieniami to mikroskopy stereoskopowe M50, M60 oraz M80 powinny być Twoim wyborem!

Seria M (M205A)

Jeżeli rozwiązania zaproponowane we wcześniejszych mikroskopach stereoskopowych serii M są niewystarczające, naprzeciw wychodzą ich „bracia” tj. M125 C, M165C, M205 C i A. Tak jak w poprzednich modelach ich numery odpowiadają ich wartościom zoom.

Głównym zaletami „starszych braci” z rodziny M są:

 • kodowany mikroskop umożliwiający dostarczanie skalibrowanych i powtarzalnych obrazów
 • sterowanie za pomocą panelu dotykowego, pedału nożnego lub kołowego;
 • w pełni apochromatyczna optyka dostarczająca możliwie najwyższa jakość obrazu,
 • łatwa obsługa i powtarzalność wyników dzięki ciągłemu cyfrowemu odczytowi powiększenia
 • moduł „Store and Recall” do łatwego przechowywania i wczytywania obrazów
 • oprogramowanie LAS X rozpoznające konfigurację mikroskopu z szeregiem modułów dodatkowych do wybrania umożliwiających pracę na otrzymanych zdjęciach

Mikroskopy serii M można dodatkowo wyposażyć w kamerę pracującą w jasnym polu. Jest ona dedykowana do zastosowań przemysłowych wspomaganych przez nowoczesne oprogramowanie. Dzięki dużej ilości możliwych konfiguracji mikroskop serii M można łatwo przekształcić w makroskop do pomiarów z prostym obrazowaniem 2D, czy działania bez aberracji chromatycznej.

Dużą zaletą serii M jest również zastosowanie obiektywów parfokalnych niewymagających ponownego ustawiania ostrości przy ich zmianie, duży wybór soczewek do różnych aplikacji oraz automatyczne wykrywanie obiektywów przez oprogramowanie. Dzięki szerokiemu wyborowi obiektywów apochromatycznych możliwa jest zarówno korekcja koloru jak i płaskości. Ciągły zoom o szerokim zakresie zostanie z pewnością doceniony przez osoby obserwujące próbki pod różnymi powiększeniami. Warto zaznaczyć, że Leica M205 C to pierwszy na świecie mikroskop stereoskopowy, który zapewnia rozdzielczość optyczną rzędu 0,952 µm! Jest to możliwe dzięki zastosowaniu unikalnej technologii FusionOptics™ umożliwiającej uzyskanie wysokiej rozdzielczości z maksymalną głębią ostrości.

Wysoka powtarzalność wyników i możliwość rozróżniania drobnych szczegółów to domena mikroskopów serii M125 C, M165 C i M205 C i A. Kodowanie mikroskopowe przesyła zarówno powiększenie, jak i położenie przesłony w czasie rzeczywistym do oprogramowania. Kodowanie obrazów to inteligentny sposób na odtworzenie ustawień w celu łatwej dokumentacji i spójnego raportowania. Skala jest nakładana na obraz i dostosowywana do zmieniającego się powiększenia. Po zapisaniu obrazu kluczowe parametry systemu są wraz z nim zapisywane, a tym samym łatwo je przywołać w dowolnym momencie. Dzięki temu nawet niedoświadczony operator dostarczy odpowiedniej jakości wyniki!

Możliwe jest wyposażenie mikroskopów w kolorowe kamery fluorescencyjne do obrazowania w wysokiej rozdzielczości. Dzięki unikalnej technologii TripleBeam możliwe jest uzyskanie obrazów o wzmocnionym kontraście i wysyceniu jak również o lepszych parametrach ostrości. Jest to możliwe, dzięki rozdzieleniu drogi optycznej mikroskopu od wiązki oświetlenia fluorescencyjnego w korpusie. Mikroskopami stereoskopowymi serii M idealnymi do obserwacji preparatów fluorescencyjnych są M165FC, M205FA oraz M205FCA

Zastosowanie:

 • produkcja urządzeń medycznych,
 • kontrola półprzewodników,
 • inżynieria materiałowa,,
 • mikrotechnologia,
 • kontrola mikroelektroniczna,
 • światłowody.

Potrzebujesz informacji?

Zostaw swój kontakt, odezwiemy się

Technolutions sp. z o. o.

Otolice 38

99-400 Łowicz

 

 

tel.: +48 606 440 718

e-mail: kontakt@technolutions.pl

Technolutions 2022 © wszelkie prawa zastrzeżone