Nanomateriały składają się z cząsteczek niewykrywalnych ludzkim okiem o wielkości nie większej niż 100 nanometrów. Wykazują one wyjątkowe właściwości fizyczne i chemiczne często odmienne od swoich większych odpowiedników, dzięki czemu są chętnie wykorzystywane przez wiele branż przemysłowych. Powstają z nich między innymi nano powłoki o różnym przeznaczeniu, są to warstwy ochronne i zadaniowe, na przykład barierowe, metalizujące, filtrujące lub koloryzujące.
Nanoszenie powłok umożliwia zmianę lub wzmacnia właściwości danego materiału. Wykorzystują to między innymi producenci narzędzi do obróbki skrawaniem, którzy powlekają ostrza, frezy i wiertła nanocząsteczkami węglika tytanu, azotkami tytanu, tlenkami glinu i innymi cząsteczkami. To przykład powłoki ochronnej, której celem jest zwiększenie trwałości narzędzia, a nawet umożliwienie mu pracy z materiałami trudnoobrabialnymi. Takich przykładów jest mnóstwo, ponieważ technologia nano powłok jest powszechna i doceniana w wielu branżach.
Nano powłoki ochronne występują w wielu różnych wariantach. Stosowane są do powlekania metali w celu zabezpieczenia materiałów przed korozją i zbyt szybkim zużyciem. Często do ich nanoszenia wykorzystywana jest metoda pasywacji powierzchni z użyciem tlenków, a także metody CVD, ALD, PVD.
Poza oczywistymi korzyściami, czyli zwiększeniem trwałości i żywotności powlekanych materiałów, dzięki nano powłokom oszczędzane są również pieniądze. Po pierwsze dlatego, że używane przedmioty wymieniane są rzadziej, a po drugie produkcja staje się bardziej opłacalna. Nie cały przedmiot musi być wykonany z danego materiału, aby posiadać jego właściwości.
Wiele branż wykorzystuje nano powłoki podczas produkcji. Spotykane są między innymi w przemyśle motoryzacyjnym, który wykorzystuje je do ochrony komponentów silnika, ale także lakieru, a nawet tekstyliów wewnątrz pojazdów. Wykorzystywane są również w medycynie i stomatologii do powlekania wszelkiego rodzaju implantów. Branże te korzystają z technologii nano powłok również podczas użytkowania narzędzi i urządzeń zabiegowych.
Nano powłoki wykorzystywane są również w celu nadania materiałom kompozytowym odpowiedniego poślizgu, aby te podczas pracy działały sprawnie i długo Dzięki temu mogą być wykorzystywane w miejscach, w których niemożliwe jest użycie smaru. Takie właściwości wykorzystuje między innymi przemysł energetyczny, farmaceutyczny oraz spożywczy.
Zadaniem powłok jest ochrona, wzmocnienie, a często także dekoracja różnych materiałów. Sposób ich wykorzystania jest bardzo szeroki.
Otolice 38
99-400 Łowicz
tel.: +48 606 440 718
e-mail: kontakt@technolutions.pl